Rehabilitacja i profilaktyka


Zgodnie z najprostszą definicją rehabilitacja medyczna (inaczej lecznicza) to działanie na rzecz osoby nie w pełni sprawnej fizycznie, mające pomóc jej w powrocie do zdrowia. W rzeczywistości rehabilitacja jest szeroką dziedziną obejmującą wiedzę i działania z zakresu medycyny, techniki, a nawet mechanizmów społecznych w jakich funkcjonujemy. Rehabilitacja ruchowa jest jednym z elementów rehabilitacji. Polega na usprawnianiu osób z niedomogą narządu ruchu tak aby umożliwić powrót do zdrowia i normalnego życia. To jest powód dla którego dobry rehabilitant to specjalista bardzo poszukiwany i odgrywający istotną rolę w przywracaniu pacjenta do zdrowia, ale zawsze przy jego aktywnym uczestnictwie.

 

Nie ma leczenia ortopedycznego bez rehabilitacji:

  • jest ona niezbędną jako wskazówka czy zabieg jest potrzebny
  • przygotowując do operacji pomaga w łatwiejszym przejściu przez okres okołoperacyjny
  • jest niezbędna żeby odzyskać prawidłową równowagę mięśniowo - ścięgnisto - powięziową po zabiegu
  • przywraca normalne funkcjonowanie organizmu zmienione jako przystosowanie ciała do działania bez uszkodzonego elementu
  • pozwala na nowo uwierzyć ze to co naprawione jest w pełni zdolne do przyjęcia funkcji dnia codziennego i sportu
  • zabezpiecza organizm przed kolejnym urazem
  • dzięki nauce prawidłowego i specjalnego wykorzystania organizmu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia urazów pierwotnych

Nie ma nowoczesnej rehabilitacji bez zrozumienia faktu, że nasze ciało jest jedną całością, że nie da się leczyć i rehabilitować chorego lub operowanego stawu w sposób izolowany. Tylko połączenie fizjoterapii miejscowej z ćwiczeniami właściwej postawą, równowagi mięśniowej czy prawidłowego funkcjonalnego ustawienia kończyn daje nam pewność że uraz nie wystąpi albo się nie powtórzy.

Obecnie rehabilitacja medyczna nazywana jest fizjoterapią, bo wykorzystuje się w niej bodźce fizyczne, które wpływają na tkanki i narządy. Są to przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz czynniki fizyczne: ciepło, zimno, pole magnetyczne, fala dźwiękowa oraz oczywiście masaże i tzw. mobilizacje. Dzięki ich stosowaniu zmniejszamy szkodliwe dla organizmu stan zapalny, ograniczenia funkcji lub unieruchomienia. Ponadto możemy wpływać na procesy kompensacyjne, czyli powodować, że organizm potrafi zamienić lub wyrównywać sobie pewne ograniczenia wynikające z choroby. I tak np. brak wyprostu kolana powoduje odruchowe zgięcie stopy i chód na palcach z częściowym przeniesieniem ciężaru ciała na druga nogę.

Fizjoterapię wykonuje się u osób, u których stwierdzono zaburzenia ruchowe upośledzające sprawność, np. przeciążenie stawu rzepkowo - udowego, naderwanie mięśni, funkcjonalne zaburzenia postawy. Ma ona na celu uniknięcie dalszych przeciążeń tkanek i ich zniszczenia, co mogłoby wiązać się np. z koniecznością zabiegu operacyjnego. W przypadku osób, u których zabieg jest nieodzowny rehabilitacja wpływa na szybki powrót do sprawności poprzez odbudowę funkcji zoperowanych tkanek.

W Artromedical Pacjent jest podmiotem terapii, a nie „przedmiotem rehabilitowanym” jak to się często niestety zdarza. Nasz zespół do każdego Pacjenta podchodzi w sposób indywidualny zapewniając optymalny dobór metody terapeutycznej po to by chorzy szybko i skutecznie powrócili do sprawności, a zatem zdrowia. Cały czas doskonalimy nasze umiejętności i robimy to dla Państwa.