Torbiel podkolanowa - Leczenie


W zależności od rodzaju torbieli podkolanowej (torbieli Bakera, cysty Bakera) czy nasilenia objawów przez nią wywoływanych możemy wybrać jeden z kilku sposobów leczenia. Zawsze jednak należy rozpocząć je od najmniej obciążającego leczenia nieoperacyjnego, zwłaszcza, gdy schorzenie dotyczy dzieci. Leczenie zachowawcze, w początkowym okresie choroby może przynieść dobry efekt terapeutyczny. W skład tego typu terapii wchodzą ćwiczenia i zabiegi fizykoterapeutyczne, opaski uciskowe, okresowe usunięcie nagromadzonego płynu z podaniem leku przeciwzapalnego. Leczenie powinno być uzupełnione właściwym doborem obuwia, umiarkowanym indywidualnie dobranym schematem aktywności. Dostępne w literaturze sposoby leczenia polegające na podawaniu do wnętrza torbieli leków obliterujących (obkurczających i powodujących zrosty) są metodą dobrze tolerowaną ale nie leczącą źródła powstawania płynu, a przede wszystkim nie leczącą choroby stawu będącej główną przyczyną torbieli Bakera, a więc mającą małą szansę na trwałe wyleczenie.

Terapię inwazyjną powinno każdorazowo zacząć się od próby usunięcia przyczyny jej powstawania. Zalecane w przypadku chorób stawu ich leczenie artroskopowe, jako metoda izolowana obarczone jest znaczną ilością nawrotów sięgającą nawet ponad 60%. Również leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu torbieli podkolanowej i szczelnym zeszyciu torebki w miejscu połączenia nie zapobiega nawrotom, a ilość ich może sięgać w/g różnych autorów nawet do około 70%. Efektywność leczenia klasycznego ma zwiększyć uzupełnienie takiego postępowania przez wzmocnienie torebki mięśniami brzuchatym i półbłoniastym albo naszyciem tzw. "pedicle graft” (przeszczep miejscowy, wzmacniający np z mięśnia) w okolice połączenia ze stawem, jednak ze względu na znaczną zmianę pozycji mięśni względem siebie i stawu podczas ruchu, może dochodzić do rozerwania lub zniszczenia wykonanego wzmocnienia.

Leczenie operacyjne klasyczne polega na usunięciu zmiany torbielowatej i dokładnym zaszyciu miejsca połączenia torbieli ze stawem kolanowym nie usuwa ono jednak żadnej z przyczyn jej powstawania i jest związane obecnością długiej rany pooperacyjnej, znacznymi dolegliwościami bólowymi i długim powrotem do pełnej aktywności.

Sposób leczenia endoskopowego/artroskopowego torbieli podkolanowej opracowany, wielokrotnie prezentowany i rutynowo stosowany przez dr Konrada Malinowskiego - patrz prezentacje krajowe i zagraniczne - obejmuje leczenie chorób wewnątrzstawowych, usunięcie połączenia staw- torbiel (zastawki), jak i samej zmiany z okolicy podkolanowej (torbieli Bakera). Pozwala on w sposób najmniej inwazyjny usunąć wszystkie znane i opisywane przyczyny powstania torbieli podkolanowej, co zdecydowanie poprawia efekty leczenia i zmniejsza liczbę jej nawrotów.

Zabieg wykonany sposobem artro/endoskopowym jest uzupełnieniem artroskopii leczniczej stawu i dzięki temu daje niewielkie dolegliwości pooperacyjne, wczesny powrót pełnego zakresu ruchomości i aktywności, a także związaną z tym krótką hospitalizację - pacjent przebywa w szpitalu jedną dobę. Według badań wielokrotnie przeprowadzonych przez Artromedical, opracowany i indywidualnie dobrany sposób operacyjny jest metodą bezpieczną, powtarzalną i dobrze tolerowaną przez pacjentów, dającą niewielkie dolegliwości pooperacyjne.

Do czerwca 2011 r. dr Konrad Malinowski przeprowadził ponad 250 takich zabiegów z okresem obserwacji wynoszącym do 10 lat, według dostępnej nam literatury polsko i angielsko języcznej jest to prawdopodobnie największe doświadczenie w artro/endoskopowym leczeniu torbieli podkolanowej na świecie.

Ze względu na małą inwazyjność naszego sposobu operacyjnego, niejednokrotnie stosujemy go w leczeniu trudnych przypadków torbieli dziecięcych.

 

Torbiel podkolanowa, Bakera ( kliknij aby dowiedzieć się więcej o schorzeniu )

Konrad Malinowski